March 12-15, 2020
Georgia International Convention Center

Congratulations to the 2019 Grooming Contest Winners!

Best Pet Stylist in Show
Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ


Best All Around Pet Sylist in Show
Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL


Best International Pet Sylist in Show
Jackie Boulton, Jackie Boulton, Calgary, AB


Best First Time Competitor in Show

Courtney Crowley, Two Mutts and a Poodle Pet Salon, St. Petersburg, FL


Kenchii Kup

1st Place: Ashley Waters, Fancy That Grooming, Claypool, IN
2nd Place: June Beckwith, June Beckwith, Central, SC
3rd Place: Philip Schafmayer, Dogs by Design Pet Salon, Danielson, CT
4th Place: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw, Calgary, AB
5th Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN


Rescue Rodeo

1st Place: Izaiah Pheasant, Two Mutts and a Poodle, St. Petersburg, FL
2nd Place: Ilaina Burns, Bark Dog Spa and Boutique, Athens, GA
3rd Place: Macie Pisa, Macie Pisa, Kenmore, NY
4th Place: Stephanie Sands, Animal Hospital of Towne Lake, Woodstock, GA
5th Place: Erica Kellett, Indigo Blue Pet Spa, Winston Salem, NC
Award of Merit: Stormy Carbonel, Noahs Barks and Purrs, Fort Walton Beach, FL
Award of Merit: Leslie Dover, Two Mutts and a Poodle, St. Petersburg, FL

Creative Styling

Creative Champion: Milena Kon, DMK, Laurence Harbor, NJ

Open Level Winners
1st Place: Milena Kon, DMK, Laurence Harbor, NJ
2nd Place: Leslie Waldrep, Leslie Waldrep, Tuscumbia, AL
3rd Place: Cindy Oliver, The Rollin’ Doghouse, Cleveland, TN

Entry Level Winners
1st Place: Stacy Przybylinski, Unique Pup Cutz Grooming, Fairfield, NJ
2nd Place: Ansley Wilkie, Paradise Kennels, Augusta, GA
3rd Place: Stephanie Moore, Dogtopia of Charlotte, Charlotte, NC
Honorable Mention: Alicia Mulac, Canine Corner, Romeoville, IL


Abstract Design

1st Place: Leslie Waldrep, Leslie Waldrep, Tuscumbia, AL
2nd Place: Milena Kon, DMK, Laurence Harbor, NJ
3rd Place: Cindy Oliver, The Rollin’ Doghouse, Cleveland, TN


Mixed Salon

Open Level Winners
1st Place: Ashley Pacini, Pash the Canine Boudoir, Ft. Lauderdale, FL
2nd Place: Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ
3rd Place: Elisabeth De Souza, Serenity Pet Spa, Madison, WI

Intermediate Level Winners
1st Place: Leslie Dover,  Two Mutts and a Poodle Pet Salon. St. Peterburg, FL
2nd Place: Katie Wright, The Dog House, Waynesville, NC
3rd Place: Melody McMichael, Classic Grooming, Charlotte, NC

Entry Level Winners
1st Place: Aimee Koch, The Upscale Tail, Mokena, IL
2nd Place: Erica Kellett, Indigo Blue Pet Spa, Winston Salem, NC
3rd Place: Tosha Thompson, Rufflections Pet Grooming, Marion, VA
Best 1st Time Competitor: Courtney Crowley, Two Mutts and a Poodle Pet Salon, St. Peterburg, FL

Poodle Finals

1st Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN
2nd Place:  Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL
3rd Place: Michelle Breen, Michelle Breen, Cincinnati, OH


Small Poodle

Group Level Winners
1st Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN
2nd Place: Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL
3rd Place: Victor Rosado, Edugroom, Ponce, PR

Open Level Winners
1st Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN
2nd Place: Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL
3rd Place: Victor Rosado, Edugroom, Ponce, PR
Best International Competitor: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw, Calgary, AB

Intermediate Level Winners
1st Place: Leslie Dover, Two Mutts and a Poodle Pet Salon, St. Petersburg, FL
2nd Place: Lisa Watson, Salon Salon K~Nyne, Fenton, MO
3rd Place: Jennifer Anders, Creative K-9 Designs, Wytheville, VA

Entry Level Winners
1st Place: Mariya Cherniavska, Pash, Ft. Lauderdale, FL
2nd Place: Ansley Wilkie, Paradise Kennels, Augusta, GA
3rd Place: Shania Ziegler, Serenity PetStyle, Middleton, WI
Best 1st Time Competitor: Shania Ziegler, Serenity PetStyle, Middleton, WI

 

Large Poodle

Group Level Winners
1st Place: Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL
2nd Place: Michelle Breen, Michelle Breen, Cincinnati, OH
3rd Place: Elisabeth De Souza, Serenity Pet Spa, Madison, WI

Open Level Winners
1st Place: Lindsey Dicken, Fetching Canine, Altamonte Springs, FL
2nd Place: Michelle Breen, Michelle Breen, Cincinnati, OH
3rd Place: Elisabeth De Souza, Serenity Pet Spa, Madison, WI
Best International Competitor: Jackie Boulton, Jackie Boulton, Calgary, AB


Intermediate Level Winners
1st Place: Kasey Humphrey, PetSmart, Maysville, NC
2nd Place: Melody McMichael, Classic Grooming, Charlotte, NC
3rd Place: Kristin Falterman, AllStar Animal Clinic, New Orleans, LA

Entry Level Winners
1st Place: Ansley Wilkie, Paradise Kennels, Augusta, GA
2nd Place: Ramie Burgess, Furry to Fabulous Mobile Pet Spa, Randleman, NC
3rd Place: Tosha Thompson, Rufflections Pet Grooming, Marion, VA

 

Sporting

Group Level Winners
1st Place:  Melissa Klass, Melissa Klass, Apopka, FL
2nd Place: Jaime Battaglia, PetSmart, York SC
3rd Place: Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ

Open Level Winners
1st Place: Melissa Klass, Melissa Klass, Apopka, FL
2nd Place: Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ
3rd Place: Robby Hartley, Tender Touch Pet Boutique, Lake Wales, FL


Intermediate Level Winners
1st Place: Jaime Battaglia, PetSmart, York SC
2nd Place: Caitlyn Reed, Serenity Pet Spa, Madison, WI
3rd Place: Leslie Dover, Two Mutts and a Poodle Pet Spa, St. Petersburg, FL

Entry Level Winners
1st Place: Tiffany Alemany, PetSmart, Garner, NC
2nd Place: Grazia Adriani, Miami Beach Pet Spa, Miami Beach, FL
3rd Place: Stacye Duncan, Stacye Duncan, Nicholasville, KY
Best 1st Time Competitor: Courtney Crowley, Two Mutts and a Poodle Pet Spa, St. Petersburg, FL

 

Other Purebreds

Group Level Winners
1st Place: Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ
2nd Place: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw, Calgary, AB
3rd Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN

Open Level Winners
1st Place: Mackensie Murphy, Groomington Coat Factory, Sparta, NJ
2nd Place: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw, Calgary, AB
3rd Place: Veronica Frosch, Veronica Frosch, Coon Rapids, MN
Best International Competitor: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw, Calgary, AB


Intermediate Level Winners
1st Place: Caitlyn Reed, Serenity Pet Spa, Madison, WI
2nd Place: Brian Cuoco, Dogs by Design, Lexington, MA
3rd Place: Leslie Dover, Two Mutts and a Poodle Pet Salon, St. Petersburg, FL

Entry Level Winners
1st Place: Mariya Cherniavska, Pash, Ft. Lauderdale, FL
2nd Place: Kim Bice, Kristi’s Fancy K-9’s, Pelion, SC
3rd Place: Jillian Shikles, Pet Stylz, Hobart, IN
Best 1st Time Competitor: Amber Meade, Amber’s Dog Grooming, Port Saint Lucie, FL


Wire Coats

Group Level Winners
1st Place: Ashley Waters, Fancy That Grooming, Claypool, IN
2nd Place: Michelle Breen, Michelle Breen, Cincinnati, OH
3rd Place: Kristin Falterman, AllStar Animal Clinic, New Orleans, LA

Open Level Winners
1st Place: Ashley Waters, Fancy That Grooming, Claypool, IN
2nd Place: Michelle Breen, Michelle Breen, Cincinnati, OH
3rd Place: Philip Schafmayer, Dogs by Design Pet Salon, Danielson, CT


Intermediate Level Winners
1st Place: Kristin Falterman, AllStar Animal Clinic, New Orleans, LA
2nd Place: Jaime Battaglia, PetSmart, York, SC
3rd Place: Elli Bultemeier, Smoochie Pooch, New Haven, IN

Entry Level Winners
1st Place: Grazia Adriani, Miami Beach Pet Spa, Miami Beach, FL
2nd Place: Emily Anderson, Broad Street Barkery, Augusta, GA
3rd Place: Deanna Seithel, Dapper Dog, Troy, MO
Best 1st Time Competitor: Courtney Crowley, Two Mutts and a Poodle Pet Salon, St. Petersburg, FL

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Reject

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close